درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
نظر سنجی
امكانات جانبی
 

سعید زیباکلام در مشهد:

ایمان دارم که توافق محرمانه‌ای وجود دارد/ آیا به راستی خطوط قرمز ایران رعایت شده است؟

زیباکلام با تأکید بر اینکه ایمان دارم که توافق محرمانه‌ای وجود دارد گفت: طبق توافقات هیچ حقی برای غنی‌سازی ایران به رسمیت شناخته نشده است.


به گزارش خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» از مشهد، سعید زیباکلام امروز در نشست بررسی توافقات ژنو که در تالار ابن‌سینای دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، بیان کرد: براساس توافقات ژنو اطلاعات بسیار حیاتی به راحتی در اختیار غربی قرار می‌گیرد.


به گزارش خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» از مشهد، سعید زیباکلام امروز در نشست بررسی توافقات ژنو که در تالار ابن‌سینای دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، بیان کرد: براساس توافقات ژنو اطلاعات بسیار حیاتی به راحتی در اختیار غربی قرار می‌گیرد.

استاد فلسفه دانشگاه تهران با اشاره به اینکه طبق این توافق بازرسی روزانه از تأسیسات هسته‌ای برای طرف غربی فراهم آمده است که این جدا از بازرسی‌های سرزده می‌باشد تصریح کرد: مرکزی در امریکا به نام سابان وجود دارد که پاتوق شبکه‌های صهیونیستی‌ است روزی سابان از اوباما می‌پرسد شما چه تضمینی دارید که ایران سلاح هسته‌ای نسازد؟ اوباما جواب می‌دهد هیچ تضمین بنیادینی در این زمینه وجود ندارد زیرا ایران کشوری است که متخصصین توانمندی دارد.

زیباکلام ادامه داد:اوباما در ادامه عنوان می‌کند؛ اما ما امکانات رصدی بی‌سابقه‌ای طراحی کرده‌ایم که تعهدات ایران را مورد راستی‌آزمایی قرار دهیم.

وی با طرح این پرسش که آیا طبق آنچه روحانی گفت احترام متقابل در این توافقنامه رعایت شده است اظهار داشت: رئیس جمهور در جایی عنوان می‌کند «قدرت‌های بزرگ به این نتیجه رسیده‌اند که تحریم‌ها راه به جایی نخواهد برد» حال یک منبع از اسناد غربی بیاورید که مطرح کرده باشد ایران نه به دلیل تحریم و فشار بلکه براساس عزت پای میز مذاکرات آمده است.

این تحلیل‌گر سیاسی با بیان اینکه چنین جمله‌ای از زبان عالی‌ترین مرجع اجرایی کشور ناشایست است بیان کرد: زمانی که دنیا چنین جمله‌ای را از دهان رئیس جمهور یک کشور می‌شنود آنگاه در مورد ایران چه تصوری خواهد کرد و عنوان می‌کنند این چگونه ملتی است که چنین توافقی را به آنان تحمیل می‌کنند و در نهایت رئیس جمهورش چنین سخنی را بیان کند.

زیباکلام ادامه داد: آیا به راستی آن‌گونه که روحانی می‌گوید تمامی خطوط قرمز نظام رعایت شده و یا طبق آن چه ظریف اعلام کرد ساختمان برنامه هسته‌ای کشور حفظ شده است؟ آیا این سخن نوبخت راست است که ما در مذاکرات ژنو پیروز بوده ایم و چیزی را از دست نداده‌ایم؟.

این استاد فلسفه دانشگاه تهران ضمن انتقاد از عملکرد رسانه ملی در خصوص رسانه‌ای کردن توافقات ژنو بیان کرد: طی این شش ماهه حتی یک نفر اجازه نداشته‌اند در رسانه ملی انتقاداتی در خصوص آنچه بر سر کشور آمده را بیان کنند.

وی افزود: طی این توافق اطلاعات بسیاری در خصوص ساختمان‌های هسته‌ای ایران و تعداد این ساختمان‌ها باید در اختیار طرف غربی قرار دهیم حال سوال اینجاست که این اطلاعات به چه کار طرف غربی می‌آید.

زیباکلام تصریح کرد: فناوری هسته‌ای را می‌خواهیم تا چرخ اقتصادی بچرخد، این چه سخنی است که رئیس جمهور عنوان می کند؛ چرخ اقتصادی باید بچرخد تا چرخ سانترفیوژها نیز بچرخند این چه سخن نادرستی است که عنوان می‌شود مگر بین این دو تضاد وجود دارد؟.

این تحلیل‌گر سیاسی با اشاره به اینکه تحریم‌ها پنج رکن اصلی دارند تصریح کرد: فروش آزاد نفت، بازگشت صد میلیارد دلار اموال مصدود شده در بانک‌های خارجی، رفع تحریم‌های شورای امنیت، رفع تحریم‌های اتحادیه اروپا و رفع تحریم‌های کنگره آمریکا از جمله ارکان اصلی تحریم‌ها می‌باشد.

زیبا کلام با بیان اینکه براساس توافقنامه تلاش جهت کاهش فروش نفت ایران مکث می‌شود خاطرنشان کرد: این مسئله به این معناست که آنان تلاش نمی‌کنند که طول تحریم نفتی برداشته شود بلکه تنها مکث می‌کنند نه اینکه سازکار تحریم نفت برچیده شود.

استاد فلسفه دانشگاه تهران ضمن تأکید بر اینکه امکان هیچ گونه راستی‌آزمایی از جانب ایران در خصوص فعالیت‌های آمریکا وجود ندارد گفت: طبق این توافق امکان بازگشت مقدار توافق شده از اموال بلوکه شده ایران در بانک‌های خارجی فراهم می‌شود، امکان بازگشت با بازگشت متفاوت است بنابراین باید در این زمینه بیشتر توجه کرد.

وی با تأکید بر اینکه ایمان دارم که توافق محرمانه‌ای وجود دارد بیان کرد: براساس متن توافقاتی که توسط کاخ سفید به چاپ رسید و منتشر شد تا کنون می‌بایست شش قسط از صد میلیارد دلار دریافت شده باشد حال تا کنون چه کسی شنیده که این شش قسط را می‌توانیم برداشت و یا بهره‌برداری کنیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه براساس این توافقات هیچ تحریم جدید و مرتبط با هسته‌ای توسط شورای امنیت اتحادیه اروپا و کنگره آمریکا اعمال نخواهد شد یادآور شد: این مسئله به این معناست که تمام تحریم‌های شورای امنیت، اتحادیه اروپای و کنگره آمریکا با قوت خود بر جای خود خواهند ماند و تنها تحریم جدید در رابطه با مسئله هسته‌ای صورت نخواهد پذیرفت. این در حالی است که از آن زمان تا کنون بارها به دلایلی مانند حمایت از تروریست، حقوق بشر و سیستم موشکی تحریم‌ شده‌ایم.

زیباکلام ادامه داد: براساس توافقنامه تحریم‌های یک جانبه و چند جانبه برداشته خواهد شد آیا تاکنون این گونه شده است؟

این تحلیل‌گر سیاسی ابراز داشت: رئیس جمهور در جایی مطرح می‌کند یکی از دستاوردهای این توافق به رسمیت شناختن حقوق هسته‌ای ایران است این در حالی است که جان کری گفت طبق این گام حقوق هسته‌ای ایران به رسمیت شناخته نشده است و حق غنی‌سازی در این سند وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه حق غنی سازی در این توافق برای ایران به رسمیت شناخته نشده است بیان کرد: ظریف بارها عنوان کرده است که مهم نیست آمریکایی‌ها حق غنی سازی ایران را به رسمیت بشناسند یا نشناسند حال سوال اینجاست که آیا تاکنون اختلافات ما با اجنه بوده است؟! آمریکا مهم‌ترین طرف مناقشات و منازعات ماست پس چرا می‌گوید مهم نیست بپذیرد نا نپذیرد.:: مرتبط با: سیاسی ,
:: برچسب‌ها: توافق نامه , ژنو , ایران , آمریکا , ظریف , شهدای هسته ای ,
:: لینک های مرتبط: خبرگزاری دانشجو ,
ن : امیر تمیز
ت : 1393/03/8
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic