درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
نظر سنجی
امكانات جانبی
 


خونی که رنگین در رگ‌های برخی می‌جوشد؛

دانشجوی دکترا در لباس سرباز وظیفه و فوتبالیست‌های جاعل در استرالیا/ کی روش؛ دیگر بهانه‌ای نداری؟

فوتبالیست‌های جاعل کارت پایان خدمت سربازی راهی استرالیا شدند تا پس از آبروریزی در فوتبال در جام ملت‌های آسیا در ترکیب تیم ملی قرار بگیرند و برای ایران افتخارآفرینی کنند!گروه ورزشی «خبرگزاری دانشجو» - محیا شهسواری؛ پس از کش و قوس های فراوان بین ستاد نیروهای مسلح و فدراسیون فوتبال بالاخره با درخواست وزارت ورزش و جوانان قرار شد که بازیکنان جاعل کارت پایان خدمت سربازی راهی استرالیا شوند تا در جام ملت های آسیا در ترکیب تیم ملی قرار بگیرند و برای ایران افتخارآفرینی کنند!

 البته این افتخارآفرینی آنها با آبروریزی ای که برای جعل کارت خود انجام داده اند کاملا متفاوت است و فعلا قرار است که همه تنها به افتخارآفرینی تیم ملی فکر کنند! شاید هم این تصمیم به این لحاظ اتخاذ شد تا دیگر بهانه ای برای کفاشیان و فدراسیونش و البته آقای کی روش نباشد که ناکامی های تیم ملی را بر گردن کسی بیندازند.

  ظاهرا این بار سازمان نظام وظیفه و ستاد کل نیروهای مسلح می بایست بهانه دست کی روش می دادند اما این مسئله نیز ختم به خیر شد تا یکی از بهانه جویی های کفاشیان کم شود.

 اما داستان کارت جعلی فوتبالیست ها از کجا شروع شد و چرا در این مدت این همه کش و قوس به همراه خود داشت؟

 کارت معافیت بازیکنان فوتبال یکی از جنجالی‌ترین پرونده‌های فساد در فوتبال ایران است که به رویدادی اشاره می‌کند که طی آن کارت پایان خدمت برخی از بازیکنان فوتبال ایران باطل شد.

 در اردیبهشت ۱۳۹۳ یک باند تبهکاری در جعل و سند سازی دستگیر شدند. این باند که با سندسازی و جعل اسناد اقدام به گرفتن کارت پایان‌خدمت برای معافیت از خدمت سربازی می‌کردند در بخشی از اعترافات خود اعلام کردند  که با برخی از تیم‌ها و بازیکنان فوتبال ایران همکاری داشته‌اند.

 عادل فردوسی‌پور نیز در برنامه نود با اشاره به پیگیری‌های خود در این باره گفت: در بروز این التفاق دو باند بودند که بیشتر در اهواز فعالیت می‌کردند. یکی در سال ۸۶-۸۵ بوده که با روش‌های مختلف مثلا ابتلای بازیکن به یک بیماری خاص وی را معاف می‌کردند. سال ۸۶-۸۵ یک سری بازیکن این اتفاق برایشان افتاد و معافیت گرفتند. یکبار هم در سال ۹۱-۹۰ دوباره این باند با یک سری بازیکن دیگر همکاری داشته است.

 از آن پس جنجال کارت های جعلی بالا گرفت اما در هیاهوی جام جهانی این داستان گویی به سمت اتمام و فراموش شدن گام بر می داشت اما بعد از خوابیدن تب جام جهانی و چند روز مانده به شروع لیگ برتر فدراسیون نام 21 بازیکن را اعلام کرد که باید به سربازی بروند و نمی توانند در تیم هایشان بازی کنند.

 در ابتدا برخی مسئولین در مقابل اعلام این تخلفات موضع گرفته و آن را تلاشی برای تشویش اذهان عمومی دانستند. سردار کمالی جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح معتقد بود که اخبار علیه فوتبالیست ها شایعه بوده و عده ای به این بهانه موجب تشویش اذهان عمومی می شوند. اما چندی بعد با عمق پیدا کردن موضوع سردار کمالی موضع خود را تغییر داد و از احراز جعلی بودن مدارک منجر به صدور کارت معافیت برخی بازیکنان لیگ خبر داد و اعلام داشت مدارک 50 فوتبالیست مشکوک بوده و در دست بررسی است. این افراد حکم سرباز غایب را دارند و باید در قامت یک سرباز به پادگان بروند. بعد از آن هم به محاکم صالحه معرفی می‌شوند تا دادگاه و مراجع قانونی نسبت به صدور حکم آن‌ها اقدام کنند.

  در این بین و با بالا گرفتن دامنه اعتراضات، سازمان وظیفه عمومی اطلاعیه‌ای صادر کرد. در اطلاعیه سازمان نظام وظیفه آمده بود: «با بررسی‌های انجام شده توسط سازمان وظیفه عمومی از بین 95 پرونده مورد بررسی، تاکنون کارت معافیت از خدمت 21 نفر مورد تایید قرار گرفته و کارت معافیت 13 نفر نیز باطل شده است که این افراد به خدمت سربازی اعزام خواهند شد، همچنین وضعیت بقیه افراد، در حال بررسی است و نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.»

 در تاریخ ۲ آذر ۱۳۹۳ سازمان نظام وظیفه عمومی اعلام کرد: «کارت معافیت از خدمت ۵۹ نفر باطل و کارت معافیت و پایان خدمت ۴۲ نفراز فوتبالیست‌ها نیز تائید شده است و آن‌دسته از فوتبالیست‌ها که کارت معافیت از خدمت آن‌ها باطل شده است، سرباز غایب محسوب شده و با احتساب اضافه خدمت می‌بایست در یکی از یگان‌های تابعه نیروهای مسلح، خدمت سربازی خود را سپری نمایند.»

  در ادامه برخی از بازیکنانی که کارت پایان خدمت آن‌ها باطل شده‌بود اظهار پشیمانی کردند و خواستار لغو مجازات‌های خود شدند. که با مخالفت سازمان نظام وظیفه روبه‌رو شد و سردار کمالی، در باره بخشش این بازیکنان گفت: «ما می‌خواستیم کمکی به آنها کنیم تا در تیم‌های نظامی بازی کنند چون سرمایه ملی بودند اما دیدیم در جامعه نظر مثبتی وجود ندارد. این افراد قانون را دور زدند و بعضاً هم رشوه دادند که ما دسترسی به واسطه‌ها نداریم.»

     در ابتدا قرار شد کارت معافیت این متخلفان باطل شود و به خدمت سربازی اعزام شوند و اعلام شد که این افراد نمی توانند از امتیاز گذران مدت خدمت سربازی خود در تیم های نظامی استفاده کنند اما دوباره با پادرمیانی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ قرار شد این افراد پس از گذران مدت محرومیت درنظر گرفته شده توسط فدراسیون فوتبال در تیم های نظامی و با حقوق سربازی دوران خدمت وظیفه عمومی خود را سپری کنند.

  اما این پایان داستان کارت های جعلی نبود بلکه پس از اعلام لیست کی روش برای حضور در جام ملت های آسیا ابعاد جدیدی از این ماجرا ایجاد شد. وی پولادی، شجاع خلیل زاده، حسین ماهینی و سروش رفیعی را به اردوی تیم ملی دعوت کرد و در مصاحبه های متعدد از مسئولان مربوطه خواست تا زیمنه حضور این بازیکنان را فراهم کند و اعلام کرده بود آنها سرباز های تیم ملی هستند.

  سردار کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: آخرین تصمیم این است که بازیکنانی که کارت های جعلی داشتند در هیچ تیم باشگاهی شامل باشگاههای نیروهای مسلح، سایر باشگاهها و تیم ملی حق بازی ندارند و اگر تدبیر جدیدی صادر شود به طور قطع آن را اعلام می کنیم.

 با وجود این کی روش نام 21 بازیکن را برای حضور در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا 2015 را در حالی اعلام کرد که در فهرست تیم ملی، جای خالی برای نام دو بازیکن در نظر گرفت تا شاید مشکل حضور بازیکنان سرباز حل شود اما سردار کمالی آب پاکی را روی دست کی روش ریخت و گفت: آخرین تصمیم در رابطه با بازیکنانی که کارت معافیت جعلی داشتند، این است ، کسانی که به قانون دهن کجی و تخلف کردند و با تقلب و دسیسه قانون جمهوری اسلامی را دور زدند و معافیت گرفتند، جایگاهی در تیم ملی ندارند. ما به فدراسیون فوتبال اعلام کردیم منتظر نمانند و تیم را ببندند. با رصدی که در افکار عمومی انجام دادیم، موافق بودند که با این بازیکنان متخلف برخورد شود و تبعیضی بین نیروی عادی و ورزشکار قائل نشویم.»

  با بروز این اتاق ها وزارت ورزش به صورت جدی تری وارد عمل شد و با ارسال نامه به سردار فیروز آبادی در خواست کرد تا مشکل خدمت سربازی چند بازیکن تیم ملی فوتبال حل شود.

  در پایان این ماجرا سردار کمالی از حل مشکل این بازیکنان تا پایان جام ملت‌ها خبر داد و گفت: با توجه به تقاضای وزیر ورزش و جوانان، سرلشکر فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ضمن تأکید مجدد بر برخورد قاطع و قانونی با کسانی که با جعل و دسیسه کارت معافیت جعل کرده‌اند، استثنائا با همراهی چهار نفر از بازیکنان مورد نیاز تیم ملی یعنی سروش رفیعی، شجاع خلیل‌زاده، حسین ماهینی و مهرداد پولادی برای حضور در جام ملت‌های آسیا تا پایان دی ماه سال جاری موافقت به عمل آمد‌.»

 حضور بازیکنان سرباز در تیم ملی در میان جامعه بازخوردهای متفاوتی داشت، برخی معتقد بودند که ستاد کل نیروهای مسلح تصمیم درستی را اتخاذ کرد و با موافقت خود مبنی بر حضور این بازیکنان راه هر گونه بهانه جویی را برای ناکامی های احتمالی تیم ملی بسته است و این بازیکنان نیز پس از بازگشت از جام ملت ها به سربازی اعزام می شوند.

 

اما در مقابل این افراد باید این سوال را مطرح کرد که آیا راضی نگاه داشتن کی روش و عدم دادن بهانه به وی آن قدر مهم است که تمامی قوانین کشور زیر پا گذاشته شود؟ بی شک مسئول نتیجه یا عدم نتیجه گیری فوتبال ایران در جام ملت ها و بهانه گرفتن کی روش مقامات نظامی نیستند که حاضرند برای برآورده شدن آن حتی ابتدایی ترین قوانین کشور را نادیده بگیرند.

 

به علاوه چه ضمانتی وجود دارد که بازیکنی مانند پولادی که در لیگ قطر حضور دارد پس از جام ملت های اسیا به ایران برگردد و راهی قطر نشود؟

 گروه دیگر معتقدند که خون چند فوتبالیست متخلف از خون سایر جوانان این مرز و بوم رنگین تر نیست که به سادگی از خطاهای گزاف آن ها چشم پوشی شود. آیا اگر افراد معمولی چنین خطایی را انجام داده بودند باید در همین حد و اندازه تنبیه می شدند؟ در کشور ما جوانان زیادی هستند که سال ها وقت خود را صرف تحصیل و ایجاد علم در کشور می کنند اما از اعزام به سربازی معاف نیستند و باید مانند سایر افراد جامعه در خدمت مقدس سربازی حاضر شون
:: مرتبط با: اخبار روز ,
:: برچسب‌ها: دانشجوی دکترا , خدمت سربازی , فوتبالیست , استرالیا , کارت پایان خدمت , جعل , لیگ برتر ,
ن : امیر تمیز
ت : 1393/10/10
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات