درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
نظر سنجی
امكانات جانبی
 

پیام حمله هوایی اسرائیل به سوریه چیست؟/آیا شش‌ضلعی خصمانه پیرامون "سوریه" از هم گسسته می‌شود؟

"تشدید یک هفته‌ای جنگ سوریه، روز یکشنبه با حمله هوایی جنگنده‌های اسرائیلی به اوج خود رسید. این حمله چه پیام‌هایی با خود به همراه داشته و حامیان شورشیان، اکنون چه راهبردی روی میز قرار خواهند داد؟"
به گزارس باشگاه خبرنگاران:

*** رویداد:

درگیری در سوریه، حدود یک هفته است که در مقایسه با جنگ دو ساله، شدت بیشتری یافته و می‌توان گفت وارد فاز جدی‌تری شده و این روزها مهم‌ترین اخبار دنیا را می‌سازد. تا اینکه طی حادثه‌ای جدید، موشک‌های اسرائیلی، در آغازین ساعات روز یکشنبه 5 آوریل 2013 (15 فروردین) شمال شهر دمشق را بمباران کرده و به آتش کشیدند؛ علت این حمله نظامی، انهدام پل ارتباطی ارسال تسلیحات از ایران به حزب‌الله عنوان شده و برخی از خبرگزاری‌های غربی نیز سردرگمی خود را در پشت تکرار این ادعا، پنهان نمودند.


به نوشته وب‌سایت خبری "اشپیگل"، اسرائیل هنوز از اعتراف رسمی به حملات شبانه پی در پی به دمشق خودداری می‌کند اما در عین حال بارها و بارها سوریه را تهدید به حمله نظامی کرده بود. "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه گفت: «پدرم به من آموخته است که بزرگترین مسئولیتی که ما داریم، تأمین امنیت اسرائیل و تضمین آینده آن است.» طبق آخرین اخبار "گلوله‌های اورانیومی" در این حملات بکار گرفته شده‌اند.

*** صهیونیسم یهود، دست یاری افراطیون تکفیری را فشرد:

رژیم اسرائیل بار دیگر دست به حمله‌ای تجاوزکارانه زده، بی‌آنکه در مجامع بین‌المللی محکوم گردد. حملات هوایی ارتش اسرائیل دربامداد یکشنبه به شهر دمشق، در واقع کمک به افراطیون اسلامگراست که با عملیات‌های تروریستی خود، مناطقی از حومه شهر دمشق را در محاصره گرفته‌اند. اکنون مثلث ائتلافی تکفیری ها، یهودیان اسرائیلی و مسیحیان آمریکائی، تناقضی است که نشان می‌دهد در صحنه منافع ابرقدرت‌ها، دین و مذهب، تنها پوستین پوسیده‌ای است که بر اندام نقش‌آفرینان به چشم می‌خورد.

*** آیا غرب در مسئله سوریه به تردید افتاده است؟

ارتش سوریه، روز به روز بر تروریست‌های اتباع خارجی که وارد این کشور می‌شوند، غلبه بیشتری پیدا می‌کند و همین مسئله موجب تردید غرب شده است، چراکه آنان با طولانی شدن جنگ سوریه، آشکارا شکست برنامه‌ریزی‌هایشان برای سقوط دولت بشار اسد را نظاره می‌کنند. غرب با پیگیری لحظه به لحظه اخبار واصله از مناطق بحرانی، شاهد است که ارتش سوریه توانست با تجربه‌هایی که در این دو سال به دست آورده، اکنون مناطق ساحلی، شهر حلب، مرزهای لبنان و خارج دمشق را از تسلط تروریست‌ها پاکسازی کند.

به طور کلی "تغییر حکومت" در سوریه به کمک اسلامگرایان افراطی، آرزویی بود که برخلاف پیش‌بینی مدیران جنگی غرب، محقق نشد و موفقیت‌های نظامی دولت اسد در مهار تروریست‌ها مدیون وطن‌دوستی ملت این کشور و دفاع جانانه از آن در برابر دخالت‌های خارجی است. هر فرد سوری می‌داند که در پس پرده حملات اسلامگرایان، شش‌ضلعی خصمانه‌ای پیرامون کشورش شکل گرفته است که اضلاع آن عبارتند از: آمریکا، عربستان، قطر، اردن، اسرائیل و ترکیه!

هدفی که آنان از این جنگ در سر می‌پروراندند، گسستن تاروپود کشور واحد سوریه و تقسیم آن در میان یکدیگر است؛ در راستای این هدف، چه بهانه‌ای بهتر از نبود "دموکراسی"؟ البته روشن است که هیچ یک از شش ضلعی قدرت که بر سر تجزیه سوریه و سقوط نظام حاکم بر آن، دست به دست یکدیگر داده‌اند، نگران ملت این کشور نبوده و برای وضعیت دموکراسی در سوریه نیست که از دل و جان وارد جنگ شده‌اند، بلکه هر یک از آنان انگیزه‌های مختص خود را دنبال می‌کنند.

هر یک از این دولت‌ها، به نحوی با حمایت از معترضان سوری، در جنگ علیه دولت قانونی "بشار اسد" شرکت می‌کنند؛ کمااینکه به طور مثال، سریعاً افشا شد که حمله اخیر اسرائیل به خاک سوریه، با مجوز "ملک عبدلله دوم" پادشاه اردن و از طریق حریم هوایی این کشور صورت گرفته است. در مورد سلاح‌های شیمیایی نیز انگشت اشاره بازرسان سازمان ملل مرزهای ترکیه را در تجهیز تروریست‌های سوری نشانه رفت.

*** بالاخره "سلاح شیمیایی در سوریه" شایعه بود یا واقعیت؟

دست و پا زدن‌های تروریست‌های سوری در یک ماهه اخیر نوسانات تندی را گذراند. حتی پرچم دروغینی که آمریکا با ادعای استفاده بشار اسد از سلاح‌های شیمیایی برافراشت، به سرعت تبدیل به گزینه‌ای سوخته شد و برعکس، گزارش سازمان ملل متحد، بر استفاده شورشیان از سلاح‌های شیمیایی صحه گذاشت. "لاورنس ویلکرسون" (Lawrence Wilkerson) فرمانده سابق ستاد ارتش وزارت خارجه آمریکا، درباره استفاده احتمالی سوریه از سلاح‌های شیمیایی گفت: «چیزی که من از سرویس‌های محرمانه آمریکا می‌شنوم، موثق نیست. من به دولت ایالات متحده توصیه می‌کنم بر پایه این چنین استدلالات ضعیف، در امور سوریه مداخله نظامی نکنند.»

علی‌رغم جنگ روانی که مقامات آمریکایی حدود یک هفته پیش علیه دولت بشار اسد به راه انداختند، کمیسیون تحقیقات سازمان ملل از جمله "کارلا دل‌پوند" (Carla Del Ponte) نماینده آمریکا در این سازمان، وجود شواهد محکمی از پژوهش‌های بیمارستانی و قربانیان را برملا نموده، کاربرد "گاز شیمیایی اعصاب" (Sarin) را تأیید ولی در مقابل، تصریح می‌کند که معارضان سوری، از این مواد استفاده کرده‌اندو نه دولت!

مسئولیت عواقب این گازهای سمی و مرگبار بر عهده کشور همسایه، ترکیه است که بر اساس شواهد، مسیر دستیابی معارضان به سلاح‌هاست. از زمان گزارش سازمان ملل، فعلاً رسانه‌های غربی نسبت به برملاشدن واقعیت اتهام خود، در سکوت و سردرگمی به سر می‌برند. 

*** عکس‌العمل دولت‌ها به جرقه جنگ‌افروزی اخیر اسرائیل

روزنامه اشپیگل اعلام کرد که اکنون دامنه جنگ دو ساله سوریه، به کشورهای همسایه کشیده شده است: «گسترش بحران در منطقه، نگران‌کننده است.»

سوریه: روز یکشنبه، مرکز تحقیقات نظامی "جمرایا" (Jamariya) را نابود کردند و این مکان در ماه ژانویه نیز مورد حمله اسرائیل قرار گرفته بود. این حمله، نشان داد که صهیونیست‌های یهود، با اسلامگرایان تندرو، برای سقوط بشار اسد ائتلاف کرده‌اند. اقدام تجاوزکارانه آنان، وضعیت منطقه را خطرناک‌تر کرده و اعلان جنگ به ماست. ما در زمان مناسب به این حمله پاسخ مناسب خواهیم داد.

جمهوری اسلامی ایران: در نخستین ساعات این حمله تجاوزکارانه، با محکوم نمودن این اقدام رژیم صهیونیستی، خوی تجاوزگری را مشخصه اسرائیل دانسته و از کشورهای منطقه خواست تا مخالفت خود را با آن ابراز نمایند.

لبنان: "عدنان منصور" وزیر امور خارجه لبنان با محکوم کردن وحشیگری رژیم صهیونیستی و سکوت جامعه بین‌الملل گفت: «وقت آن رسیده که جامعه عرب، موضع روشنی در قبال تجاوزات پی‌درپی اسرائیل علیه کشورهای عربی اتخاذ کند.»

اتحادیه عرب، دولت کشورهای مصر و الجزایر با تأکید بر اینکه این اقدام ارتش اسرائیل، نقض آشکار قوانین بین‌المللی است، آن را محکوم کردند و از سازمان ملل متحد خواستند که هرچه سریع‌تر به این اوضاع پایان دهد.

روسیه: با ابراز نگرانی شدید نسبت به حمله هوایی جنگنده‌های اسرائیلی، مداخله نظامی در سوریه را علت افزایش تهدیدات در این کشور دانست.

اتحادیه اروپا: نسبت به اوضاع در سوریه ابراز نگرانی کرد اما اسرائیل را محکوم نکرد: «ما نسبت به واقعه اخیر در سوریه و پیرامون این کشور که ممکن است تمام منطقه را به سمت تشدید و گسترش درگیری‌های خشونت‌بار سوق دهد، بسیار نگران هستیم و از طرفین می‌خواهیم که هیچ اقدامی در جهت تشدید وخامت اوضاع انجام ندهند.»

آمریکا: کاخ سفید با حمایت از حمله اسرائیل، آن را دفاع مشروع این رژیم از خودش دانست و توجیه‌پذیر عنوان کرد! در حال حاضر جمهوری‌خواهان و مشاوران نزدیک اوباما، وی را مجبور به اقدام عملی  و نظامی علیه سوریه می‌کنند.


*** جمع‌بندی

حمله هوایی اسرائیل به شهر دمشق، نقض آشکار فصل هفتم از منشور سازمان ملل ("اقدام در موارد تهدید، نقض صلح و اعمال تجاوز") است. شاید زمانی که اوباما اصطلاح "خط قرمز" را در خصوص سلاح شیمیایی در سوریه بکار برد و سر و صدای زیادی در رسانه‌ها به راه انداخت، فکر نمی‌کرد که نتواند از پس عواقب این ادعا برآید. لذا بعد از آغاز تحقیقات سازمان ملل، گفت که هنوز شواهد قطعی برای تأیید این موضوع در دست ندارد. در نهایت عکس این ادعا از سوی بازرسان سازمان ملل به اثبات رسید. اتحاد سلفیان و یهودیان، گرچه از ماهیت اسرائیلی- آمریکایی اسلامگرایان شورشی در سوریه پرده برداشت اما هرچه بحران در سوریه پیچیده‌تر می‌شود، یکپارچگی حامیان تروریست‌ها کمرنگ‌تر می‌شود. حمله رژیم صهیونیستی به پایگاه نظامی دمشق، نشانه از‌هم‌گسستگی شش‌ضلعی جنگ علیه بشاراسد و سردرگمی اضلاع آن است.
:: مرتبط با: سیاسی , تحلیل و فلسفه ,
:: برچسب‌ها: حمله هوایی اسرائیل به سوریه , سوریه , اسرائیل , جنگ , سلاح شیمیایی ,
ن : رضا کوهجانی
ت : 1392/02/17
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو