درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
نظر سنجی
امكانات جانبی
 
روز پنج‌شنبه فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه به خبرگزاری فرانسه گفته است دمشق به هر گونه تجاوز جدید اسرائیل «فوراً» پاسخ خواهد داد. بنا به اعلام مقداد «دستورهای لازم صادر شده تا هر گونه حمله جدید اسرائیل بدون هیچ دستور اضافی از جانب مقامات مافوق، پاسخ داده شود. حمله تلافی‌جویانه ما پرقدرت و برای اسرائیل دردناک خواهد بود.»

به گزارش «تابناک»، هر چند این سخنان را می‌توان اتمام حجت طرف سوری با اشغالگران قدس در نظر گرفت ولی مجموع اظهارات دیگر بازیگران صحنه تحولات سوریه و منطقه مجاور آن بخش‌هایی از سناریوی اقدامات آتی جبهه مقاومت در مقابل اسرائیل را نشان خواهد داد.

به گزارش دبکا، از دست دادن مواضع شورشیان سوری به نیروهای برتر دولت سوریه این هفته در شمال، مرکز و جنوب این کشور ادامه یافته است. در روز چهارشنبه، هشتم می آنها شهر مهم خربه غراله در منطقه حوران در جنوب سوریه را نیز از دست دادند. برای اولین بار در دو ماه اخیر راه رسیدن نیروهای سوری از دمشق به مرز اردن باز شده است و نیروهای مخالف در مرز اسرائیل و سوریه زمینگیر شده‌اند.

ارتفاعات جولان که بخش تحت کنترل اسرائیل و سوریه آن به وسیله یک منطقه غیرنظامی شده از یکدیگر جدا می‌شود در حال تبدیل شدن به منطقه‌ای مهم‌تر از همیشه است.

روز سه‌شنبه از بشار اسد نقل شده است که «جولان جبهه مقاومت خواهد بود». این سخنان بعد از آن بیان می‌شود که گفته می‌شود اسد به گروه‌های فلسطینی تحت حمایت خود در سوریه اجازه داده است که موشک‌های خود را به سوی سرزمین‌های اشغالی نصب کنند. منابع نظامی سوری اعلام کرده‌اند که از این پس، خودروهای اسرائیلی را که به قصد تخلیه مجروحان شورشیان سوری وارد منطقه می‌شوند را هدف قرار خواهند داد. منابع نظامی اسرائیلی به دبکا گفته‌اند، خودروهای اسرائیلی از طریق ماموران محلی این رژیم از مکان مجروحانی خبر دار می‌شوند که منتظر تخلیه خود به سرزمین‌های اشغالی هستند.

گروه جبهه النصره که وابسته به القاعده است، به این نتیجه رسیده است که محل تماس بین مامورین محلی و ارتش اسرائیل در محدوده‌ای به وسعت هشت کیلومتر مربع است که از آتش‌بس بین اسرائیل و سوریه در سال 1974 تاکنون، نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در آن مستقر هستند.

بخشی از شورشیان در سوریه در روزهای اخیر چهار نیروی حافظ صلح را ربوده‌اند که تصاویر منتشر شده از انها نشان می‌دهد که سه تن از آنها فیلیپینی هستند. این حادثه تا حدی اهمیت ارتفاعات جولان را نشان می‌دهد.

اسرائیل در نزدیکی پست نظامی و مراقبت تل حازاکا، که با استفاده از آن بر جنوب سوریه و شمال اردن تمرکز کرده است، یک بیمارستان صحرایی بزرگ ایجاد کرده است. در این مکان، نیروهای درمانی به وضعیت شورشیان مجروح رسیدگی می‌کنند تا یا با درمان اولیه به سوریه بازگردانده شوند و یا اگر جراحت آنها جدی است به بیمارستان‌های اسرائیلی منتقل شوند. این دسته از مجروحین به نزدیکترین بیمارستانها در شمال سرزمین‌های اشغالی در صفد و یا حیفا منتقل می‌شوند.

چنین اقداماتی نشان می‌دهد که یک منطقه امنیتی در مرزهای اسرائیل و سوریه در حال شکل‌گیری است که یادآور اتحاد شکل گرفته بین اسرائیل و مسیحیان مارونی لبنان در سال 1976 و در جریان جنگ داخلی در لبنان است.

در آن زمان نیز، اسرائیل در چندین نقطه برای درمان مجروحین مارونی‌ها امکانات بیمارستانی ایجاد کرد که بعدا آن اسرائیلی‌ها آن را محافظی مناسب برای خود دانستند. مارونی‌ها به خوبی گروه‌های فلسطینی را از مرزهای اسرائیل دور نگه می‌داشتند و اجازه یافته بودند تا وارد قلمرو اسرائیل نیز بشوند و از مزایایی دیگر نیز برخوردار شدند. گروه موسوم به «ارتش جنوب لبنان» که در آن زمان با 2500 نیروی مسلح فعالیت می‌کرد طی دو دهه به خوبی و تحت فرمان اسرائیلی‌ها به منافع آن کمک کرد.

وقتی که در سال 2000، ایهود باراک نخست وزیر وقت اسرائیل، نیروهای اسرائیلی را از این منطقه یرون کشید، همه این سیستم فرو پاشید و حزب‌الله وارد این منطقه حائل بین دو طرف شد.

وقتی رابطه درمانی اسرائیلی‌ها با گروه‌هایی مشخص در جولان آغاز شد، کسی از تکرار این سناریو سخن نگفت ولی ممکن است این اتفاق به آرامی در جریان باشد.

در بخش‌هایی دیگر از سوریه، مناطق مورد حمایت گروه‌های خارجی دوست دولت سوریه به شکلی پیشرفته‌تر شکل گرفته است. نیروهای حزب‌الله القصیر که بر راه بین دمشق، حمص و لبنان مسلط است را به طور کامل محاصره کرده‌اند، در دمشق نیز نیروهای حزب‌الله همراه با دیگر شیعیان حفاظت از زینبیه را به عهده گرفته‌اند و علاوه بر این، در جنوب سوریه نیز حفاظت از سی روستای شیعه‌نشین در مجاورت جنوب لبنان بر عهده حزب‌الله گذاشته شده است. حزب‌الله با اختصاص دادن نیروهای خود به این فعالیت‌ها و کمتر شدن نیروهای خود در لبنان دست به قمار زده است.

به نظر می‌رسد هم اسرائیل و هم حزب‌الله در حال جابجا کردن خط درگیری خود از لبنان به سوریه هستند. حمله اسرائیل به سوریه در ساعات اولیه روز یکشنبه گذشته، اولین نشانه جدی این تغییر بود ولی بعید است که آخرین مرحله باشد.
:: مرتبط با: اخبار روز , سیاسی , تحلیل و فلسفه ,
:: برچسب‌ها: سوریه , جنگ سوریه , حمله اسرئیل به سوریه , حزب الله ,
ن : رضا کوهجانی
ت : 1392/02/20
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic